lunchmenu.ch

Index svizzer dals pretschs da mezdi

Menu da mezdi en Svizra - mediana

CHF 22.90

La mesadad centrala dals 1'370 restorants pretenda tranter CHF 19.50 e CHF 26.50 · ultims 30 dis

In menu da mezdi custa tipicamain CHF 22.90 en Svizra (mediana). L'index sa basa sin 96'971 menus da 1'370 restorants en 41 citads ils ultims 30 dis. In Lunch-Check liber da taglia da CHF 180.00 al mais vala var CHF 8.29 per di da lavur - 36% dal menu median.

Menu tipic sut CHF 20

30%

dals restorants

Vegetarian pli favuraivel

CHF 2.75

che charn, en il medem restorant (mediana, 1'005 restorants)

Suppa u insalata inclusa

48%

dals restorants, en almain la mesadad dals menus

Opziun vegetariana mintga di

50%

dals restorants

Rabat da mezdi

CHF 5.00

main ch'à la carte, medem tip da plat en il medem restorant (mediana, 369 restorants)

Pretschs tenor citad (ultims 30 dis)

CitadInterval (p25-p75)MedianaMo restorantsRestorants
1 Baden Baden: Median 27.25, p25-p75 25.63-27.88, 95% CI 25.50-28.00, n=14 CHF 27.25 CHF 27.25 14
2 Nyon Nyon: Median 25.50, p25-p75 20.75-29.68, 95% CI 18.00-30.50, n=10 CHF 25.50 CHF 26.00 10
3 Zug Zug: Median 24.50, p25-p75 21.60-28.00, 95% CI 22.90-26.90, n=34 CHF 24.50 CHF 25.75 34
4 Zürich Zürich: Median 24.00, p25-p75 19.90-28.00, 95% CI 23.50-25.00, n=261 CHF 24.00 CHF 25.25 261
5 Genève Genève: Median 24.00, p25-p75 19.38-28.00, 95% CI 21.00-26.00, n=48 CHF 24.00 CHF 24.50 48
6 Lausanne Lausanne: Median 24.00, p25-p75 21.00-27.38, 95% CI 22.00-26.00, n=54 CHF 24.00 CHF 26.00 54
7 Sion Sion: Median 24.00, p25-p75 22.00-28.00, 95% CI 21.00-28.00, n=13 CHF 24.00 CHF 24.45 13
8 St. Gallen St. Gallen: Median 24.00, p25-p75 19.50-27.63, 95% CI 21.00-26.00, n=40 CHF 24.00 CHF 24.25 40
9 Basel Basel: Median 23.50, p25-p75 20.00-27.00, 95% CI 22.00-24.90, n=97 CHF 23.50 CHF 23.95 97
10 Luzern Luzern: Median 23.00, p25-p75 19.11-26.00, 95% CI 21.25-24.50, n=60 CHF 23.00 CHF 23.50 60
11 Schaffhausen Schaffhausen: Median 23.00, p25-p75 20.50-25.50, 95% CI 20.50-26.50, n=15 CHF 23.00 CHF 23.50 15
12 Vevey Vevey: Median 23.00, p25-p75 22.00-24.00, 95% CI 20.00-26.50, n=10 CHF 23.00 CHF 22.00 10
13 Rapperswil-Jona Rapperswil-Jona: Median 22.50, p25-p75 20.00-39.00, 95% CI 20.00-36.00, n=21 CHF 22.50 CHF 22.00 21
14 Olten Olten: Median 22.50, p25-p75 21.00-23.88, 95% CI 21.00-25.00, n=12 CHF 22.50 CHF 23.00 12
15 Chur Chur: Median 22.50, p25-p75 18.49-25.00, 95% CI 18.40-25.00, n=18 CHF 22.50 CHF 22.75 18
16 Bern Bern: Median 22.00, p25-p75 19.00-27.50, 95% CI 20.50-24.00, n=77 CHF 22.00 CHF 22.95 77
17 Thun Thun: Median 22.00, p25-p75 19.00-25.00, 95% CI 18.50-25.00, n=11 CHF 22.00 CHF 23.00 11
18 Aarau Aarau: Median 21.75, p25-p75 19.00-24.38, 95% CI 19.00-24.50, n=18 CHF 21.75 CHF 22.00 18
19 Burgdorf Burgdorf: Median 20.95, p25-p75 18.50-23.63, 95% CI 15.50-26.00, n=10 CHF 20.95 CHF 22.40 10
20 Fribourg Fribourg: Median 20.50, p25-p75 18.25-24.00, 95% CI 17.90-25.90, n=10 CHF 20.50 CHF 20.00 10
21 Winterthur Winterthur: Median 19.50, p25-p75 17.75-24.00, 95% CI 18.00-23.50, n=27 CHF 19.50 CHF 19.75 27
22 Frauenfeld Frauenfeld: Median 19.50, p25-p75 15.00-23.00, 95% CI 15.00-26.00, n=13 CHF 19.50 CHF 24.50 13
23 Solothurn Solothurn: Median 19.00, p25-p75 16.50-21.50, 95% CI 16.50-21.50, n=20 CHF 19.00 CHF 20.00 20
Main che 10 restorants (senza rang)
Schwyz Schwyz: Median 25.50, p25-p75 22.50-30.31, 95% CI 22.50-32.00, n=8 CHF 25.50 CHF 27.88 8
Liestal Liestal: Median 25.00, p25-p75 24.00-25.00, 95% CI 22.50-27.00, n=9 CHF 25.00 CHF 24.50 9
Stans Stans: Median 24.00, p25-p75 21.00-25.00, 95% CI 20.00-28.00, n=9 CHF 24.00 CHF 24.50 9
Reinach BL Reinach BL: Median 24.00, p25-p75 18.00-24.80, 95% CI 17.00-32.50, n=5 CHF 24.00 – 5
Delémont Delémont: Median 23.00, p25-p75 19.00-23.50, 95% CI 12.00-54.00, n=5 CHF 23.00 – 5
Emmen Emmen: Median 21.50, p25-p75 18.00-45.00, 95% CI 18.00-48.00, n=5 CHF 21.50 CHF 21.50 5
Sursee Sursee: Median 21.00, p25-p75 18.75-22.25, 95% CI 11.00-34.50, n=7 CHF 21.00 CHF 21.50 7
Langenthal Langenthal: Median 20.95, p25-p75 18.45-22.00, 95% CI 15.00-22.50, n=7 CHF 20.95 CHF 20.95 7
Neuchâtel Neuchâtel: Median 20.00, p25-p75 20.00-24.00, 95% CI 18.00-54.00, n=9 CHF 20.00 CHF 20.00 9
Zofingen Zofingen: Median 19.85, p25-p75 17.25-21.88, 95% CI 16.50-23.00, n=8 CHF 19.85 CHF 19.85 8
Uster Uster: Median 19.50, p25-p75 18.50-21.60, 95% CI 17.00-21.90, n=8 CHF 19.50 CHF 19.50 8
Neuhausen am Rheinfall Neuhausen am Rheinfall: Median 19.50, p25-p75 18.50-21.50, 95% CI 15.50-26.00, n=5 CHF 19.50 – 5
Biel/Bienne Biel/Bienne: Median 19.50, p25-p75 18.75-21.75, 95% CI 16.90-25.00, n=7 CHF 19.50 – 7
Herisau Herisau: Median 19.50, p25-p75 18.38-21.00, 95% CI 18.00-22.50, n=8 CHF 19.50 CHF 19.50 8
Dübendorf Dübendorf: Median 18.90, p25-p75 18.90-23.25, 95% CI 18.00-37.00, n=7 CHF 18.90 CHF 19.20 7
Locarno Locarno: Median 18.50, p25-p75 17.55-23.75, 95% CI 15.00-59.00, n=7 CHF 18.50 CHF 22.50 7
Dietlikon Dietlikon: Median 16.90, p25-p75 14.00-22.00, 95% CI 14.00-22.00, n=5 CHF 16.90 – 5
Emmenbrücke Emmenbrücke: Median 13.90, p25-p75 11.80-14.00, 95% CI 10.00-18.00, n=5 CHF 13.90 – 5

Rang pir a partir da 10 restorants; citads cun almain 5 restorants èn glistadas sutvart, senza rang. «Mo restorants»: mediana senza hotels, cafés, pasternarias e fast food (almain 5 restorants).

Röstigraben: las regiuns linguisticas

Svizra tudestga: CHF 22.90 (IF 95 % CHF 22.50-CHF 23.00) · Romandia: CHF 23.00 (IF 95 % CHF 22.00-CHF 24.00) · Tessin: CHF 22.00 (IF 95 % CHF 18.50-CHF 26.00). Ils intervals da fidanza sa survegnan: tar il pretsch dal menu na sa distinguan las regiuns betg segir.

RegiunInterval (p25-p75)MedianaIF 95 %Restorants
Svizra tudestga Svizra tudestga: Median 22.90, p25-p75 19.50-26.50, 95% CI 22.50-23.00, n=1138 CHF 22.90 CHF 22.50-CHF 23.00 1'138
Romandia Romandia: Median 23.00, p25-p75 20.00-27.00, 95% CI 22.00-24.00, n=211 CHF 23.00 CHF 22.00-CHF 24.00 211
Tessin (pitschna mustra) Tessin: Median 22.00, p25-p75 18.50-28.00, 95% CI 18.50-26.00, n=21 CHF 22.00 CHF 18.50-CHF 26.00 21

Il Röstigraben sa mussa sin il tagliér: tge che las regiuns linguisticas servan

Hotel, restorant, café: il tip d'ustaria

Il tip d'ustaria dumbra dapli che la regiun: Hotel CHF 25.50 (54) · Restorant CHF 23.50 (1'017) · Café e pasternaria CHF 19.40 (195) · Fast food e take-away CHF 18.90 (43).

Hotel: CHF 25.50 (54 Restorants)HotelCHF 25.50Restorant: CHF 23.50 (1'017 Restorants)RestorantCHF 23.50Café e pasternaria: CHF 19.40 (195 Restorants)Café e pasternariaCHF 19.40Fast food e take-away: CHF 18.90 (43 Restorants)Fast food e take-awayCHF 18.90
Tabella
Tip d'ustariaMedianaRestorants
HotelCHF 25.5054
RestorantCHF 23.501'017
Café e pasternariaCHF 19.40195
Fast food e take-awayCHF 18.9043
Tip d'ustaria tenor OpenStreetMap; in restorant, ina vusch.

Tge che fa il pretsch: l'ingredienza principala

L'ingredienza la pli chara è Selvaschina (CHF 27.00); ils menus «Verdura e pasta» èn ils pli favuraivels (CHF 20.00). En il medem restorant custa il menu vegetarian en la mediana CHF 2.75 main ch'il menu da charn (1'005 restorants che porschan omadus); en 22% da quels custa el tuttina bler u dapli.

Selvaschina: CHF 27.00 (403 Restorants)SelvaschinaCHF 27.00Agnè: CHF 27.00 (125 Restorants)AgnèCHF 27.00Vadè: CHF 25.50 (487 Restorants)VadèCHF 25.50Bov: CHF 24.50 (914 Restorants)BovCHF 24.50Pesch e fritgs da mar: CHF 24.00 (868 Restorants)Pesch e fritgs da marCHF 24.00Portg: CHF 23.00 (819 Restorants)PortgCHF 23.00Pulaglia: CHF 23.00 (867 Restorants)PulagliaCHF 23.00Chaschiel ed ov: CHF 20.50 (736 Restorants)Chaschiel ed ovCHF 20.50Tofu e legums: CHF 20.00 (438 Restorants)Tofu e legumsCHF 20.00Verdura e pasta: CHF 20.00 (820 Restorants)Verdura e pastaCHF 20.00
Tabella
Ingredienza principalaMedianaRestorants
SelvaschinaCHF 27.00403
AgnèCHF 27.00125
VadèCHF 25.50487
BovCHF 24.50914
Pesch e fritgs da marCHF 24.00868
PortgCHF 23.00819
PulagliaCHF 23.00867
Chaschiel ed ovCHF 20.50736
Tofu e legumsCHF 20.00438
Verdura e pastaCHF 20.00820

Il rabat da mezdi: menu cunter carta

En il medem restorant e per il medem tip da plat custa la carta en la mediana CHF 5.00 dapli ch'il menu da mezdi (369 restorants cun omadus); tar 75% da quels è la carta pli chara.

Steak und Grill: Menu da mezdi CHF 32.00 · À la carte CHF 46.00 (156 Restorants)Steak und Grill156 RestorantsCHF 32.00CHF 46.00Fischfilet: Menu da mezdi CHF 27.75 · À la carte CHF 39.25 (152 Restorants)Fischfilet152 RestorantsCHF 27.75CHF 39.25Geschnetzeltes: Menu da mezdi CHF 25.50 · À la carte CHF 39.25 (78 Restorants)Geschnetzeltes78 RestorantsCHF 25.50CHF 39.25Ragout und Voressen: Menu da mezdi CHF 25.00 · À la carte CHF 37.50 (47 Restorants)Ragout und Voressen47 RestorantsCHF 25.00CHF 37.50Cordon bleu: Menu da mezdi CHF 29.50 · À la carte CHF 36.80 (51 Restorants)Cordon bleu51 RestorantsCHF 29.50CHF 36.80Risotto: Menu da mezdi CHF 23.00 · À la carte CHF 27.50 (53 Restorants)Risotto53 RestorantsCHF 23.00CHF 27.50Schnitzel: Menu da mezdi CHF 25.00 · À la carte CHF 30.00 (73 Restorants)Schnitzel73 RestorantsCHF 25.00CHF 30.00Gefüllte Pasta: Menu da mezdi CHF 23.00 · À la carte CHF 27.00 (55 Restorants)Gefüllte Pasta55 RestorantsCHF 23.00CHF 27.00Pasta: Menu da mezdi CHF 22.50 · À la carte CHF 24.13 (140 Restorants)Pasta140 RestorantsCHF 22.50CHF 24.13Pizza: Menu da mezdi CHF 21.65 · À la carte CHF 22.90 (51 Restorants)Pizza51 RestorantsCHF 21.65CHF 22.90
Tabella
Tip da platMezdiCartaDifferenzaRestorantsCarta pli chara
Steak und GrillCHF 32.00CHF 46.00+CHF 13.0015683%
FischfiletCHF 27.75CHF 39.25+CHF 11.0515288%
PastaCHF 22.50CHF 24.13+CHF 2.0014060%
GeschnetzeltesCHF 25.50CHF 39.25+CHF 11.007881%
SchnitzelCHF 25.00CHF 30.00+CHF 3.507370%
Gefüllte PastaCHF 23.00CHF 27.00+CHF 3.255573%
RisottoCHF 23.00CHF 27.50+CHF 4.505383%
Cordon bleuCHF 29.50CHF 36.80+CHF 6.255171%
PizzaCHF 21.65CHF 22.90+CHF 0.505153%
Ragout und VoressenCHF 25.00CHF 37.50+CHF 10.004781%
Frittierter FischCHF 24.70CHF 32.38+CHF 5.504480%
CurryCHF 22.50CHF 29.75+CHF 5.754281%
BurgerCHF 23.50CHF 28.00+CHF 4.004171%
GemüsegerichtCHF 23.75CHF 26.50+CHF 1.703462%
WurstCHF 21.50CHF 24.00CHF 0.002846%
MeeresfrüchteCHF 25.00CHF 36.40+CHF 10.002793%
PlätzliCHF 31.50CHF 36.50CHF 0.002741%
GnocchiCHF 21.00CHF 24.50+CHF 4.002584%
Salat als HauptgangCHF 23.00CHF 23.90CHF 0.002548%
GeflügelgerichtCHF 24.95CHF 36.20+CHF 10.002479%
Medem tip da plat, betg il medem plat: portziuns e garnituras pon esser differentas, ed il menu da mezdi cuntegna savens ina suppa. Menus da mezdi dals ultims 45 dis; plats principals da las cartas actualmain publitgadas. Tips da plats cun almain 20 restorants.

Tge è inclus en il pretsch?

In menu mo cun il plat principal custa tipicamain CHF 22.50; cun entschavida CHF 23.00, cun entschavida e dessert CHF 26.00. Tar 48% dals restorants includan almain la mesadad dals menus ina suppa u in'insalata.

Mo plat principal: CHF 22.50 (953 Restorants)Mo plat principalCHF 22.50Cun entschavida: CHF 23.00 (822 Restorants)Cun entschavidaCHF 23.00Cun entschavida e dessert: CHF 26.00 (300 Restorants)Cun entschavida e dessertCHF 26.00
Tabella
InclusMedianaRestorants
Mo plat principalCHF 22.50953
Cun entschavidaCHF 23.00822
Cun entschavida e dessertCHF 26.00300

Suppa u insalata inclusa, tenor regiun linguistica

Svizra tudestga: 52% (1'138 Restorants)Svizra tudestga52%Romandia: 28% (211 Restorants)Romandia28%Tessin: 24% (21 Restorants)Tessin (pitschna mustra)24%
Tabella
RegiunRestorants cun suppa u insalataRestorants
Svizra tudestga52.1%1'138
Romandia28.4%211
Tessin (pitschna mustra)23.8%21

Opziun vegetariana e vegana

50% dals restorants porschan mintga di publitgà ina opziun vegetariana, 18% mai. Ina opziun vegana quotidiana è anc rara: 10%.

Vegetarian

mintga di: 50%mintga di50%tscherts dis: 32%tscherts dis32%mai: 18%mai18%

Vegan

mintga di: 10%mintga di10%tscherts dis: 34%tscherts dis34%mai: 57%mai57%
Tabella
VegetarianVegan
mintga di49.8%9.6%
tscherts dis31.7%33.5%
mai18.5%56.8%
In restorant, ina vusch; quintads vegnan mo restorants cun almain 5 dis publitgads ils ultims 30 dis (1'184 restorants). In di quinta, sch'il menu publitgà u la classificaziun dal plat principal di uschia.

Svilup mensil (index sin panel fix)

Index concatenà sin in panel fix (avust 2026 = 100): october 2026 (mais current): 100.0, sin basa da 1'010 restorants preschents en omadus mais. Il nivel da tut las medianas stat en la tabella sco context.

9899101102100avust 2026: 100.0settember 2026: 100.0october 2026: 100.0100.0avust 2026settember 2026october 2026
MaisIndexPanelMidada medianaMediana (tuts)Restorants
october 2026 (mais current) 100.0 1'010 CHF 0.00 CHF 22.90 1'355
settember 2026 100.0 831 CHF 0.00 CHF 22.50 1'248
avust 2026 100.0 – – CHF 23.00 1'092

Panel: restorants cun almain 3 menus en il mais sez ed en il mais avant.

Metodologia

L'index vegn calculà automaticamain dals menus da mezdi che restorants svizzers publitgeschan e che Lunchmenu.ch rimna mintga di. Mintga restorant quinta ina giada: ses pretsch è la mediana da ses menus dals ultims 30 dis, e la valur d'ina citad è la mediana da quests pretschs per restorant. L'interval mussa la mesadad centrala dals restorants (p25-p75). Artitgels sut CHF 10 e sur CHF 100 vegnan exclus, sco era restorants cun main che 3 menus publitgads. Citads cun main che 5 restorants na vegnan betg glistadas. L'interval da confidenza da 95% da la mediana vegn calculà senza supposiziuns da distribuziun.

Ingredienza principala e dieta: mintga plat principal vegn classifitgà da noss agen sistem da classificaziun tenor tip da plat, ingredienza principala, dieta e cuschina, cun leger il num dal plat ensemen cun il titel dal menu; en la statistica entran mo classificaziuns univocas. Plats senza num real («Menu 1») na quintan betg tar ils pretschs, ma bain tar la purschida vegetariana. Regiuns linguisticas: l'emprim tenor il numer postal dal restorant, uschiglio tenor la citad. Svilup: index concatenà sin in panel fix - mintga mais quintan mo restorants cun almain 3 menus en quel mais ed il mais avant; la colliaziun è la mediana da las relaziuns da pretsch per restorant.

Questas cifras pon vegnir citadas libramain cun inditgar la funtauna Lunchmenu.ch ed ina colliaziun a questa pagina.