lunchmenu.ch

Tge maglia la Svizra a mezdi?

Pasta: part dals restorants ch'han servì il plat a mezdi

47%

642 da 1'370 restorants · Ils ultims 30 dis · stadi October 30, 2026

Tge stat sin il menu da mezdi svizzer? Analisads èn ils plats principals da 1'370 restorants dals ultims 30 dis: tge plats èn derasads, co che la Svizra tudestga e la Romandia sa distinguan, tge che la stagiun porta e quant che las cuschinas custan.

Classics svizzers, Svizra tudestga / Romandia

13.1% / 3.6%

part dals plats principals dal restorant mesaun

Restorants cun selvaschina

18.4%

emna dals 12.10.

Tge che vegn sin il taglier

Part dals 1'370 restorants ch'han purschì in plat almain ina giada sco plat principal a mezdi (Ils ultims 30 dis · stadi October 30, 2026).

50%100%Plats da charn: 77%Plats da charn77%Pasta e nudels: 63%Pasta e nudels63%Pesch e fritgs da mar: 52%Pesch e fritgs da mar52%Plats asiatics: 35%Plats asiatics35%Plats vegetarians: 29%Plats vegetarians29%Ris e graun: 28%Ris e graun28%Specialitads svizras: 26%Specialitads svizras26%Sandwich e street food: 24%Sandwich e street food24%Salatas: 23%Salatas23%Tuortas, crêpes ed ovs: 15%Tuortas, crêpes ed ovs15%Pizza e Flammkuchen: 14%Pizza e Flammkuchen14%Suppas: 12%Suppas12%Taglieris: 9%Taglieris9%Bowls: 9%Bowls9%Snacks: 8%Snacks8%Plats internaziunals: 6%Plats internaziunals6%
Gruppas da plats, part da 1'370 restorants
Tabella
PlatRestorantsPart restorantsPart plats principals
Plats da charn1'05977.3%31.3%
Pasta e nudels86563.1%15.1%
Pesch e fritgs da mar70651.5%8.3%
Plats asiatics48235.2%7.6%
Plats vegetarians39829.1%3.0%
Ris e graun37827.6%2.3%
Specialitads svizras35525.9%2.1%
Sandwich e street food33024.1%4.5%
Salatas31222.8%4.6%
Tuortas, crêpes ed ovs20214.7%1.6%
Pizza e Flammkuchen19414.2%3.9%
Suppas16412.0%1.6%
Taglieris1289.3%1.3%
Bowls1269.2%1.8%
Snacks1168.5%0.7%
Plats internaziunals886.4%0.8%

Ils 12 plats ils pli derasads

Pasta: 47%Pasta47%Filet da pesch: 42%Filet da pesch42%Ragout: 35%Ragout35%Steak e grill: 35%Steak e grill35%Geschnetzeltes: 33%Geschnetzeltes33%Curry: 30%Curry30%Ravioli e tortellini: 26%Ravioli e tortellini26%Schnitzel: 25%Schnitzel25%Brassà: 24%Brassà24%Risotto: 23%Risotto23%Ballas da charn: 21%Ballas da charn21%Liongia: 20%Liongia20%
Singuls plats, part da 1'370 restorants
Tabella
PlatRestorantsPart restorantsPart plats principals
Pasta64246.9%7.8%
Filet da pesch57041.6%5.7%
Ragout47734.8%3.6%
Steak e grill47334.5%4.9%
Geschnetzeltes45533.2%3.3%
Curry41330.1%4.9%
Ravioli e tortellini35726.1%2.2%
Schnitzel34225.0%2.3%
Brassà33424.4%1.5%
Risotto31823.2%1.8%
Ballas da charn28620.9%1.3%
Liongia27119.8%1.5%

Quant che quests plats custan: index dals plats da mezdi

Il Röstigraben sin il taglier

Ils pretschs sa distinguan strusch tranter las regiuns linguisticas, ils menus bain: classics svizzers fan ora 13.1% dals plats principals en la Svizra tudestga, 3.6% en la Romandia. Là vegnan percunter 15.5% dals plats servids cun pommes frites (Svizra tudestga 9.2%).

Vegetarian/vegan: Svizra tudestga 31.1% · Romandia 16.0%Vegetarian/vegan16.0%31.1%Classics svizzers: Svizra tudestga 13.1% · Romandia 3.6%Classics svizzers3.6%13.1%Fritg/panà: Svizra tudestga 9.1% · Romandia 4.0%Fritg/panà4.0%9.1%Pasta: Svizra tudestga 8.3% · Romandia 4.3%Pasta4.3%8.3%Vegan: Svizra tudestga 5.0% · Romandia 2.1%Vegan2.1%5.0%Geschnetzeltes: Svizra tudestga 3.6% · Romandia 1.5%Geschnetzeltes1.5%3.6%Curry: Svizra tudestga 5.2% · Romandia 3.1%Curry3.1%5.2%Schnitzel: Svizra tudestga 2.6% · Romandia 0.6%Schnitzel0.6%2.6%Rösti: Svizra tudestga 2.7% · Romandia 0.8%Rösti0.8%2.7%Cordon bleu: Svizra tudestga 2.1% · Romandia 0.7%Cordon bleu0.7%2.1%Portg: Svizra tudestga 11.7% · Romandia 10.5%Portg10.5%11.7%Tatar: Svizra tudestga 1.0% · Romandia 3.6%Tatar1.0%3.6%Steak e grill: Svizra tudestga 4.4% · Romandia 7.5%Steak e grill4.4%7.5%Pommes frites: Svizra tudestga 9.2% · Romandia 15.5%Pommes frites9.2%15.5%Bov: Svizra tudestga 12.3% · Romandia 19.6%Bov12.3%19.6%Pesch e fritgs da mar: Svizra tudestga 11.4% · Romandia 22.0%Pesch e fritgs da mar11.4%22.0%
Part dals plats principals dal restorant mesaun (restorants cun almain 5 plats principals), tenor differenza · Ils ultims 30 dis · stadi October 30, 2026
Tabella
CaracteristicaSvizra tudestga (n=1'021)Romandia (n=173)Tessin (n=17, pitschna mustra)Svizra
Vegetarian/vegan31.1%16.0%21.5%28.8%
Classics svizzers13.1%3.6%1.7%11.6%
Fritg/panà9.1%4.0%3.8%8.3%
Pasta8.3%4.3%14.3%7.8%
Vegan5.0%2.1%1.9%4.6%
Geschnetzeltes3.6%1.5%0.1%3.3%
Curry5.2%3.1%0.1%4.9%
Schnitzel2.6%0.6%0.4%2.3%
Rösti2.7%0.8%0.3%2.4%
Cordon bleu2.1%0.7%0.0%1.8%
Portg11.7%10.5%9.7%11.5%
Tatar1.0%3.6%2.0%1.4%
Steak e grill4.4%7.5%5.6%4.9%
Pommes frites9.2%15.5%9.1%10.1%
Bov12.3%19.6%14.7%13.4%
Pesch e fritgs da mar11.4%22.0%20.1%13.1%

Il Tessin stat mo en la tabella: 17 restorants èn memia paucs (valur directiva 100). Suppa u salata inclusa tenor regiun linguistica: Index dals pretschs da mezdi

Barometer da stagiun: la chatscha

En l'emna dals 10.8. avevan 1.5% dals restorants in plat da selvaschina sin il menu da mezdi, en l'emna dals 12.10. 18.4% (197 restorants). Plats d'atun fan ora ussa 9.3% dals plats principals. Nua ch'i dat ussa selvaschina

2.0%4.0%6.0%8.0%10.0%12.0%14.0%16.0%18.0%20.0%Emna dals 10.8.: 1.5% (11 da 744 restorants)Emna dals 17.8.: 1.4% (11 da 794 restorants)Emna dals 24.8.: 1.6% (12 da 768 restorants)Emna dals 31.8.: 2.7% (20 da 738 restorants)Emna dals 7.9.: 3.4% (31 da 923 restorants)Emna dals 14.9.: 9.0% (85 da 942 restorants)Emna dals 21.9.: 12.2% (107 da 879 restorants)Emna dals 28.9.: 16.2% (147 da 907 restorants)Emna dals 5.10.: 19.1% (168 da 881 restorants)Emna dals 12.10.: 18.4% (197 da 1'069 restorants)18.4%10.8.17.8.24.8.31.8.7.9.14.9.21.9.28.9.5.10.12.10.
Part dals restorants cun almain in plat da selvaschina, per emna dapi ils 10.8.; l'emna currenta è dissegnada vida
Tabella
Emna dalsRestorantscun selvaschinaPart cun selvaschinaPlats d'atun
10.8.744111.5%1.0%
17.8.794111.4%1.2%
24.8.768121.6%1.4%
31.8.738202.7%1.8%
7.9.923313.4%3.0%
14.9.942859.0%5.0%
21.9.87910712.2%7.3%
28.9.90714716.2%7.9%
5.10.88116819.1%8.3%
12.10.1'06919718.4%9.3%

Quant che las cuschinas custan a mezdi

Tranter ils restorants cun ina cuschina clera è Giapunaisa la pli chara (CHF 25.75), Indica la pli bunmartgada (CHF 19.80). 737 da 997 restorants han ina cuschina dominanta.

CuschinaInterval (CHF)MedianaRestorants
Giapunaisa Giapunaisa: Median 25.75, p25-p75 23.56-27.88, 95% CI 24.90-27.00, n=26 CHF 25.75 26
Franzosa Franzosa: Median 24.00, p25-p75 21.00-27.50, 95% CI 22.00-25.50, n=47 CHF 24.00 47
Cuschina svizra Cuschina svizra: Median 23.50, p25-p75 19.50-27.36, 95% CI 22.50-24.50, n=262 CHF 23.50 262
Internaziunala Internaziunala: Median 23.00, p25-p75 20.50-27.75, 95% CI 22.00-26.00, n=37 CHF 23.00 37
Taliana Taliana: Median 23.00, p25-p75 19.98-25.00, 95% CI 22.50-23.50, n=244 CHF 23.00 244
Chinaisa Chinaisa: Median 21.90, p25-p75 18.00-25.50, 95% CI 19.00-25.00, n=25 CHF 21.90 25
Tailandaisa Tailandaisa: Median 20.00, p25-p75 18.68-22.00, 95% CI 19.50-21.50, n=32 CHF 20.00 32
Indica Indica: Median 19.80, p25-p75 19.00-22.50, 95% CI 19.00-22.50, n=21 CHF 19.80 21

Mo cuschinas cun almain 20 restorants. Ina cuschina è dominanta, sch'almain 50% dals differents plats principals d'in restorant tutgan tar ella (a partir da 5 plats) · Ils ultims 30 dis · stadi October 30, 2026

Cuschina dominanta tenor regiun linguistica

CuschinaSvizra tudestga (n=859)Romandia (n=123)Tessin (n=15, pitschna mustra)
Giapunaisa 2% 5% 7%
Franzosa 1% 34% 0%
Cuschina svizra 30% 2% 0%
Internaziunala 3% 7% 0%
Taliana 25% 15% 93%
Chinaisa 2% 5% 0%
Tailandaisa 3% 2% 0%
Indica 2% 1% 0%
nagina cuschina dominanta 27% 25% 0%

Part dals restorants cun avunda plats classifitgads.

Metodica

La basa èn ils menus da mezdi publitgads dals ultims 30 dis: mo restorants verifitgads en Svizra, pretschs en CHF tranter 10 e 100 francs. Mintga plat principal vegn classifitgà da noss agen sistem da classificaziun tenor tip da plat, ingredienza principala, dieta e cuschina; en la statistica entran mo classificaziuns univocas. Las cifras cumparan mo, sch'almain 95% dals plats principals èn classifitgads.

Plats e gruppas: part dals restorants ch'han servì almain in tal plat principal; mo endataziuns a partir da 50 restorants. Part dals plats principals: media sur ils restorants cun almain 5 plats principals.

Röstigraben: il medem quint per regiun linguistica (tenor numer postal). Ina regiun cumpara en il diagram a partir da 100 restorants.

Stagiun: per emna la part dals restorants cun almain in plat principal da selvaschina e la part dals plats d'atun. Cuschinas: dominanta a partir da 50%.

Liber d'utilisar cun indicaziun da la funtauna: «Funtauna: Lunchmenu.ch» cun colliaziun sin questa pagina.